Briár je drahé a velmi tvrdé dřevo z kořene vřesu, který roste ve Středomoří a je po generace ceněn pro svou odolnost vůči vysokým teplotám díky vysokému obsahu křemičitanů. Surovina se získává z vytěžených koncentrovaných hrud starých náplavů a dřeva ze středomořské oblasti sedimentárních stepí. (Erica Arborea). Nedostatek vody, klidné zimní bouře a pohlcování letního tepla jsou příčinou pomalého růstu, který dává dřevu Bruyére jeho předurčující vlastnosti. Navzdory své tvrdosti váží velmi málo,... Celý popis

Koupit za 11 690 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Briár je drahé a velmi tvrdé dřevo z kořene vřesu, který roste ve Středomoří a je po generace ceněn pro svou odolnost vůči vysokým teplotám díky vysokému obsahu křemičitanů.

Surovina se získává z vytěžených koncentrovaných hrud starých náplavů a dřeva ze středomořské oblasti sedimentárních stepí. (Erica Arborea). Nedostatek vody, klidné zimní bouře a pohlcování letního tepla jsou příčinou pomalého růstu, který dává dřevu Bruyére jeho předurčující vlastnosti. Navzdory své tvrdosti váží velmi málo, snáší vysoké teploty a dobře proudí vzduchem. To vše jsou přednosti dřeva bruyére.

Pro toto hrudkovité ztluštění (tzv. burls) neexistuje jasné vysvětlení. Je však snadné pochopit, že se nejedná o dlouhodobou zásobárnu. Stejně tak jsou stále činěny pokusy o nasazení na plantážích.

Briár roste 30 let do velikosti fotbalového míče a pak jej lze během zimy vykopávat. Již na místě výkopu se poškozené části odřezávají. Aby se zabránilo praskání dřeva, je břek opět zahrabán a takto uskladněn až do doby, než je odvezen na pilu. Zde se hlíza rozřízne uprostřed pomocí kotoučové pily. Pokud se jedná o dokonalý kus, vyřežou se z něj požadované dřevěné desky (Ebauchons). Bohužel je většinou nekvalitní. Roztoči, poškození ohněm a podmáčené kameny způsobují, že z takového kusu jsou často použitelné jen tři nebo čtyři malé třísky. Přibližně 70 % dřeva tvoří odpad. Proto ceny kvalitního briárového dřeva výrazně vzrostly.
Zobrazit více