Mýdlo na praní. Na ruční praní, účinně odstraňuje skvrny a špínu, ochraňuje vlákna a barvy, nedráždí pokožku. Složení Mýdlo 30% a víc, Parfum, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate. Skladování +5 °C - +25 °C. Upozornění Ekologické praní aneb jak vyrobit mýdlový sliz Jistě si mnozí vzpomínáte, jak naši prarodiče, a mnohdy i rodiče, používali na praní jádrové mýdlo. V době našich babiček bylo věhlasné kostkové mýdlo s jelenem a později se mýdlo prodávalo ve formě mýdlových vloček. Určitě vás nepřekvapí,... Celý popis

Koupit za 35 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Mýdlo na praní. Na ruční praní, účinně odstraňuje skvrny a špínu, ochraňuje vlákna a barvy, nedráždí pokožku.
Složení
Mýdlo 30% a víc, Parfum, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate.
Skladování
+5 °C - +25 °C.
Upozornění
Ekologické praní aneb jak vyrobit mýdlový sliz
Jistě si mnozí vzpomínáte, jak naši prarodiče, a mnohdy i rodiče, používali na praní jádrové mýdlo. V době našich babiček bylo věhlasné kostkové mýdlo s jelenem a později se mýdlo prodávalo ve formě mýdlových vloček. Určitě vás nepřekvapí, že jádrové mýdlo opět prožívá svou renesanci, a to zejména díky mladým maminkám, které se snaží chránit své malé děti před agresivitou dnešních pracích prášků.
Alergie a vyrážky jsou u dětí častým problém, a tak se maminky stále častěji vracejí k praní v jádrovém mýdle. Mnohdy ale vůbec nevědí, jak na to, nebo mají pochybnosti o tom, jestli takovýmto praním nezničí automatickou pračku se spoustou elektroniky a chytrých funkcí. V tomto článku se tedy dozvíte vše o praní v jádrovém mýdle a předesílám, že pračku v žádném případě nezničíte.
Takže co budeme potřebovat?
1 kostku jádrového mýdla
Krystalickou sodu – Nepoužívejte jedlou sodu, protože ta způsobuje zašednutí prádla.
Kbelík o objemu 10 l (s víkem, aby prací emulze v průběhu času nevysychala)
Vodu
Pracovní postup výroby mýdlového slizu
Kostku mýdla nastrouháme na hrubém struhadle do kbelíku. Gramáž mýdla je v tuto chvíli lhostejná, protože budeme pracovat poměrově.
Nastrouhané mýdlo zalijeme vřelou vodou (já nalévám 2 varné konvice o obsahu 1,7 litru jednu po druhé) a důkladně zamícháme vařečkou. Necháme mýdlo rozpustit, občas zamícháme. Každé mýdlo má jiný čas rozpouštění, ale stačí na to většinou půl hodiny.
V době rozpouštění si připravíme sodu. Podíváme se, jakou gramáž mělo mýdlo, a odvážíme si poloviční množství Sody. Příklad – když má mýdlo 180 g, tak odvážíme 90 g Sody. Tu pak vložíme do menšího hrnce nebo jiné nádoby. Jakmile se mýdlo rozpustí, zalijeme sodu horkou vodou, rozmícháme, až bude rozpuštěná, a pak ji vlijeme do kyblíku s mýdlem. Mícháme a pozorujeme, že hmota nám houstne. Za stálého míchání pak přidáme další vodu. Tentokrát na teplotě nezáleží, já dávám spíše studenou, aby se z kbelíku nepařilo. Postupně dolijeme kbelík do požadovaného množství.
Co je to požadované množství? Každé mýdlo má úplně jinou gramáž. Takže pokud máme malé mýdlo, můžeme dolít méně vody, pokud máme velké mýdlo, dolijeme do 10 litrů. Lepší je ale dát více vody (doporučuju doplnit vždy nejméně na 8 litrů, protože mýdlo houstne postupně, zrosolovatí až druhého dne a když je málo vody, je prací emulze o dost tužší). Pokud se nám stane, že mýdlo je moc tuhé, tak ho můžeme lžící před praním trochu „naškrabat“, aby se při praní lépe rozpouštělo. Pokud je mýdlo řídké, tak nevadí, je to pak tekutý prací gel, dáme ho však do praní o něco více.
 
Jak prát v mýdle?
Mýdlo dávkujeme přímo do bubnu. Na 5 kg prádla použijeme 2 dcl mýdlové emulze. Lepší je mýdlo dát do prázdného bubnu a prádlo naskládat až potom, protože do plného bubnu se dávkuje hůř.
Zavřeme dvířka pračky, do nádobky, kam se lije aviváž, dáme obyčejný kvasný ocet (1 dcl) a zapneme program. Ocet funguje jako změkčovač prádla. Mýdlo je silně zásadité, a kdybychom nepřidali látku s nízkým pH, prádlo by bylo po usušení příliš tvrdé. Ocet prádlo úžasně změkčí - a nemusíte mít strach, prádlo není ani trochu cítit po Octu, ocet nezpůsobuje žádné skvrny, naopak, barvy se octem fixují (znají ti, kdo někdy barvili nebo batikovali textil). Po vyprání je prádlo voňavé po mýdle. U naprosto přírodních mýdel bez Parfemace je pak vůně neutrální, není cítit prakticky nic.
 
Prací účinnost
Praní v mýdle je v tomto ohledu vynikající. Vypere se skutečně všecko, barvy jsou díky Octu stále pěkné, bílá je bílá. V mýdle peru veškeré rifle, akorát je vždycky otočím naruby. Ocet pěkně fixuje barvy, takže černá trika jsou i po častém praní černá a ne sepraná.
 
Jak na fleky
Máme v rodině samé kluky, takže fleky jsou na denním pořádku - od trávy, od hlíny, od kečupu, od ovoce atd. Na fleky platí žlučové mýdlo, které je možné koupit za pár korun v DM drogerii. Z tohoto mýdla však nedělám žádnou emulzi, ale natřu ho přímo na flek. Kus prádla s flekem položím do vany, sprchou ho pokropím, aby se namočilo. Vezmu do ruky žlučové mýdlo a celý flek důkladně potřu, až vidím, že se dělá taková tenká mýdlová vrstva. Pak ten kus zabalím flekem dovnitř a nechám mýdlo působit delší dobu, nebo prádlo vezmu a hodím ho rovnou do pračky (záleží na intenzitě fleku).
Žlučové mýdlo se před praním nikdy nevymývá, ošetřený kus se pere s ostatním prádlem v mýdlové emulzi, tak jak je popsáno výše. Žlučové mýdlo během praní odstraní flek. Funguje to bezvadně, barvy se nijak neničí, žádné vyžrané fleky nebo něco podobného. Po vyprání není vůbec nic vidět, což mohou dosvědčit moje světlounce modré rifle, nešťastnou náhodou pokapané od krve.
 
Bělení
Pokud potřebujete nějaké prádlo vybělit, doporučuju přidat před praním k mýdlu ještě obyčejný kypřící prášek na p
Zobrazit více

Parametry

Hmotnost 250 g
Výrobce Palma