Ekologický, cenově výhodný a univerzální prací prostředek používaly už naše babičky, jeho účinnost ovšem potvrzují i nové nezávislé testy. Praní s Jelenem je přitom hračka: prádlo namočíte, potřete mýdlem a ručně promnete. Dodává se v 200g balení. Výběrové jádrové mýdlo Jelen je určené k ručnímu praní prádla. Účinně odstraňuje skvrny a chrání vlákna a barvy. Jelne na špínu jako řemen.  S tradičním jádrovým mýdlem ručně přeperete i tu nejodolnější špínu. Ekologický, hypoalergenní, cenově výhodný... Celý popis

Koupit za 40 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších
Zobrazit další nabídky

Popis

Ekologický, cenově výhodný a univerzální prací prostředek používaly už naše babičky, jeho účinnost ovšem potvrzují i nové nezávislé testy. Praní s Jelenem je přitom hračka: prádlo namočíte, potřete mýdlem a ručně promnete. Dodává se v 200g balení.
Výběrové jádrové mýdlo Jelen je určené k ručnímu praní prádla. Účinně odstraňuje skvrny a chrání vlákna a barvy. Jelne na špínu jako řemen. 
S tradičním jádrovým mýdlem ručně přeperete i tu nejodolnější špínu. Ekologický, hypoalergenní, cenově výhodný a univerzální prací prostředek používaly už naše babičky, jeho účinnost ovšem potvrzují i nové nezávislé testy. Praní s Jelenem je přitom hračka: prádlo namočíte, potřete mýdlem a ručně promnete. Dodává se v 200g balení
Složení: >30% Mýdlo; Parfum, Limonene.
Pokyny pro bezperčné nakládání a předlékařskou první pomoc: Uchovávejte mimo dosahu dětí. Při zasažení očí okamžitě důkladně vypláchněte vodou. Při požití vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc a ukažte tento obal nebo označení. 
 
Vyzkoušela jsem domácí gel na praní

Tak už jsem se konečně odhodlala k výrobě vlastního domácího gelu na praní. Údajně ekologického, protože na rozdíl od běžně dostupných pracích gelů typu Persil, Ariel, Bonux, Tide, Lanza apod. neobsahuje látky zatěžující přírodu. Přečtěte si moje zkušenosti i návod, jak na to.

Výhody a nevýhody domácího gelu na praní
+ Jednoznačně ušetříte dost financí - 10 litrů gelu vás vyjde na cca 50 Kč.
+ Nezatěžujete přírodu příliš velkou chemií.
- Neočekávejte intenzivní a přitažlivé vůně jako u komerčních gelů na praní.
- Prací účinky nejsou o moc lepší jako u běžných gelů na praní.
Z jakých surovin vyrobit domácí gel na praní?

200 g jádrové mýdlo (v obchodě jej najdete pod značkou Jelen) za cca 20 Kč
300 g soda na praní (raději vybírejte tu práškovou než krystalickou) za cca 20 Kč
10 litrů horké vody 
50 kapek esenciálního oleje (volitelně)

Postup při výrobě 1 litru domácího gelu na praní

Nastrouhejte si na jemno 20 g jádrového mýdla.
Odvažte si 30 g sody na praní.
Přiveďte k varu 1 litru vody (klasicky postačí ohřát v rychlovarné konvici).
Nalijte do teplovzdorné misky trochu vody a přisypte nastrouhané mýdlo.
Zamíchejte tak, aby se mýdlo dobře rozpustilo.
Pak přisypejte sodu na praní.
Za neustálého míchání přilívejte postupně zbytek horké vody.
Míchejte, dokud se vše důkladně nerozpustí.

Surovina
na 1 litr gelu
na 5 litrů gelu
na 10 litrů gelu

jádrové mýdlo
20 g
100 g
200 g

soda na praní
30 g
150 g
300 g

horká voda
1 litr
5 litrů
10 litrů

Jakmile se vám vše rozpustí, ponechte směs zcela vychladnout. Bude to trvat cca 1 hodinu. Teprve potom přidejte několik kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje (já dávám 5 kapek). Esenciální olej dodá gelu na praní jemnou vůni. Pokud jej chcete mít bez parfemace, tak žádný esenciální olej nepřidávejte. Domácí gel na praní si tak zachová vůni po jádrovém mýdlu, které jste do směsi použili.
Ani ne tak gel, jako spíše pudink
Směs obohacenou o esenciální olej přelijte do sklenic či nádob, které máte možnost dobře uzavřít a chránit je tak před prachem. Vychladlý gel začne postupně tuhnout (mě dostatečně zatuhl už po 2 hodinách). Spíše než klasický tekutý gel očekávejte směs ve stylu pudinku. Takže při praní budete muset dávkovat pomocí lžíce.
První testy pracího gelu

První věc, kterou jste v domácím gelu na praní vyprala, byly deky. Ty totiž na rozdíl od jiného prádla zvládají přijímat vůni jakéhokoliv prostředku na praní. I když jsem do své směsi gelu použila esenciální olej - borovici - po vyprání nemělo prádlo žádnou vůni. To samozřejmě nevadí, pokud použijete aviváž, kterou jsem v tomto případě nedávkovala. Prací účinky mi přišly obdobné jako z běžných pracích gelů, co používám, jen ta vůně chyběla.
Zkusila jsem také světlé prádlo - bavlněné povlečení z postele světle modré barvy jsem prala na 60 stupňů v klasickém programu na bílé prádlo bez předpírky. Účinky vyprání mi přišly stejné, jako když jsem dříve použila na stejný prací program a teplotu klasickou sypkou Lanzu.
Jaké jsem zvolila dávkování?
O správném dávkování jsem se nikde nic nedočetla. Protože přece jen směs obsahuje pouhých 20 g mýdla a 30 g sody na praní, nezůstala jsem u dávkování podle tabulek pro klasické gely na praní, ale trochu více přidala. Můj postup dávkování najdete v tabulce níže:

Množství prádla
Mírně špinavé prádlo
Silně špinavé prádlo

poloviční pračka 2,5 kg
2 lžíce
4 lžíce

plná pračka 5 kg
4 lžíce
6 lžic

Prací gel dávkujte raději přímo na prádlo, nebo do plastové odměrky na gel, kterou vložíte do bubnu pračky. Nepoužívejte zásobníky pračky, protože tam se vám to nemusí zcela rozpustit.
 
Zobrazit více

Parametry

Značka Jelen
Hmotnost 200 g
Výrobce Jelen