Louka pro radost i užitek Směs semen pestrobarevných lučních trvalek pro motýly, včely a další hmyz navrátí vaší zahradě pestrost. Stačí i malý kousek a ožije vám před očima. Zavzpomínáte přitom na dětství, budete mít nádherné luční kvítí do vázy a místo sekání můžete trávit čas se svými blízkými. Možná nemáte možnost hned sít obrovskou louku, ale vězte, že každý kvítek se počítá. Stačí i malý kousek trávníku proměnit v kvetoucí louku a uvidíte, jak vám ožije před očima. A že bydlíte v bytě? I pár... Celý popis

Koupit za 92 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Louka pro radost i užitek
Směs semen pestrobarevných lučních trvalek pro motýly, včely a další hmyz navrátí vaší zahradě pestrost. Stačí i malý kousek a ožije vám před očima. Zavzpomínáte přitom na dětství, budete mít nádherné luční kvítí do vázy a místo sekání můžete trávit čas se svými blízkými. Možná nemáte možnost hned sít obrovskou louku, ale vězte, že každý kvítek se počítá. Stačí i malý kousek trávníku proměnit v kvetoucí louku a uvidíte, jak vám ožije před očima. A že bydlíte v bytě? I pár květináčů za oknem nebo na balkóně potěší a pomůže.

Výhodou vytrvalé kvetoucí louky je její snadná údržba, nádherný a pestrý vzhled i pocit opravdového spojení s přírodou. Nicméně i tento typ porostu má svá specifika. Než se objeví první květy, budete si muset chvilku počkat. V první sezóně po výsevu vás bohatá diverzita květin zdaleka nečeká, luční porost vás poprvé potěší až v roce následujícím. Zatímco trávníku se při dobrém zavlažování a vhodném termínu výsevu dočkáte za několik týdnů, louka vás naučí trpělivosti i tomu, že na dobré věci se vyplatí si počkat.
Jak louku založit a jak se o ni starat?
Vyberte slunné stanoviště nebo polostín. Osivo se hodí pro střední vláhové poměry i slabě vlhčí nebo sušší místa. Nejvhodnějším časem pro výsev je jaro a pozdní podzim, ale vysévat lze po celý rok. Louku zakládejte do čisté půdy, kvůli pomalému růstu nelze semena přírodních lučních rostlin přisévat do založeného trávníku, ani při výsevu míchat s běžnými travními osivy! Běžné traviny by luční květiny zcela určitě potlačily.
Půdu pro výsev louky připravte jako pro trávník, ale nehnojte a nepoužívejte herbicidy. Semena vysévejte cca v hustotě 2 g na 1 m² při ručním setí a 1 g na 1 m² při setí secím strojem. Osivo rovnoměrně rozházejte a lehkým uhrabáním mělce zapracujte do půdy (stačí do 0,5 cm). Vhodné je povrch utužit válením. Pro ruční setí je vhodné si secí plochu i osivo rozdělit na několik menších částí, lépe tak uhlídáte vhodnou hustotu setí.

Rostliny rostou v roce výsevu pomaleji, vyrůstají hlavně jejich kořínky a nad zemí plevel – porost je třeba častěji sekat cca 4 - 6 cm nad zemí a posekanou hmotu odklidit. Louka plně kvete od 2. roku a je velmi vytrvalá – sekáme 2 - 3krát ročně pro zahuštění porostu (nejlépe vždy, když začíná odkvétat). V dalších letech sekáme maximálně dvakrát ročně. Louku sekáme ideálně kosou nebo lištovou sekačkou 4 - 5 cm nad povrchem půdy. Sekání kosou nebo lištovou sekačkou je šetrnější, protože běžná sekačka je na drobné živočichy příliš rychlá. Nestihnou před ní utéct a hynou pak v rozsekané trávě.
Sečení je lepší provádět postupně po částech, aby měl hmyz vždy svůj bezpečný prostor a něco k zakousnutí a to jak pro housenky, tak pro dospělce. Pro podporu hmyzích obyvatelů zahrady je vhodné nechat části louky neposečené od konce července jednoho roku do roku následujícího a vytvořit tak klidovou zónu pro rozmnožování a přezimování hmyzu. Potom tento porost posekat a nechat sousední kus porostu opět neposečený přes celý rok. Tím se zachová pestrost louky a zároveň hmyzu umožníme, aby dokončil svůj vývoj a přezimoval.Tyto části zahrady mají v oblibě především motýli, včely, čmeláci, kobylky a cvrčkové a vytvoří „zpívající louku“.
Zobrazit více

Parametry

Hmotnost balení 0.01 kg
Výrobce Planta Naturalis