Zrození Evropanů

0 %
(0 hodnocení)

Takovou knihu o historii jste ještě nečetli. Nezmiňuje žádného vládce, žádné náboženství a jen dvě revoluce – tu neolitickou a tu ve čtení DNA. Právě ta druhá nám odpověděla na otázky, které historiky vzrušovaly po staletí: Co z nás dělá lidi? Odkud pocházíme? A jak jsme se stali tím, čím jsme dnes?  Žijeme ve fascinující době rozkvětu nového oboru – archeogenetiky, kdy poznatky ze sekvenování DNA odhalují skutečnost o původu a tehdejším životě Evropanů. Tak třeba: dlouho jsme mohli jen spekulovat... Celý popis

Koupit za 279 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Takovou knihu o historii jste ještě nečetli. Nezmiňuje žádného vládce, žádné náboženství a jen dvě revoluce – tu neolitickou a tu ve čtení DNA. Právě ta druhá nám odpověděla na otázky, které historiky vzrušovaly po staletí: Co z nás dělá lidi? Odkud pocházíme? A jak jsme se stali tím, čím jsme dnes? 

Žijeme ve fascinující době rozkvětu nového oboru – archeogenetiky, kdy poznatky ze sekvenování DNA odhalují skutečnost o původu a tehdejším životě Evropanů. Tak třeba: dlouho jsme mohli jen spekulovat o tom, zda spolu mohly mít sex různé typy archaických lidí, ale DNA důkazy tuto debatu vyřešily: moderní lidé měli sex s neandertálci i s denisovany. A neandertálci měli sex i s denisovany. Naši dávní příbuzní byli zjevně velmi otevření novým známostem s jinými typy lidí.
Ve vyprávění plném překvapujících novinek biochemik Johannes Krause s novinářem Thomasem Trappem přepisují fascinující kapitolu historie osídlování Evropy, která nás provede obdobím od neandrtálců a denisovanů až do současnosti.
Nyní už o sobě víme, že před 8 000 lety se do Evropy přistěhovala vlna zemědělců z Anatolie, která v podstatě vytlačila lovce-sběrače s tmavou pletí a modrýma očima. DNA těchto anatolských zemědělců je jednou ze základních genetických složek lidí se současným evropským původem.
A nebo se také dozvíte, že našimi spolucestujícími na epické cestě, která začala, když první lidští migranti opustili Afriku přibližně před 200 000 lety, jsou i viry a bakterie, a my se měníme i díky nim.

Johannes Krause (1980) je německý biochemik. Od roku 2010 je profesorem archeologie a paleogenetiky na Univerzitě v Tübingenu. Mezi lety 2014 a 2020 byl ředitelem Institutu Maxe Plancka pro výzkum historie člověka, nyní působí na Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Lipsku. Mezi jeho vědecké úspěchy patří rekonstrukce DNA denisovanů, čímž dokázal, že šlo o třetí svébytnou vývojovou větev vedle moderních lidí a neandrtálců. Spolu se svým týmem objevil v neandrtálské DNA gen FOXP2 napovídající, že uměli mluvit.

Thomas Trappe (1981) je vedoucím rubriky o zdraví v berlínském deníku Tagesspiegel.
Zobrazit více