High Point Dry Cover

88 %
(22 hodnocení)

DRY COVER podrobný popis: -anatomická konstrukce -vchod opatřen zipem YKK se dvěma jezdci ovladatelnými i zevnitř pro regulaci otvoru a jeho polohy -zip krytý légou -dvě kotvící oka -lety osvědčený bivakovací vak v horách i jinde v přírodě -všechny švy vodotěsně zataveny -rozměry: 230 x 97 x 58 cm -vyrobeno v České republice -výrobek získal certifikát Šumava - originální produkt® PARAMETRY: Hmotnost: 540g Materiál: BlocVent dvouvrstvý Nepromokavost: min. 20000 mm H2O Prodyšnost: min. 30000 g/m2/24... Celý popis

Koupit za 2 653 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

DRY COVER podrobný popis:
-anatomická konstrukce
-vchod opatřen zipem YKK se dvěma jezdci ovladatelnými i zevnitř pro regulaci otvoru a jeho polohy
-zip krytý légou
-dvě kotvící oka
-lety osvědčený bivakovací vak v horách i jinde v přírodě
-všechny švy vodotěsně zataveny
-rozměry: 230 x 97 x 58 cm
-vyrobeno v České republice
-výrobek získal certifikát Šumava - originální produkt®

PARAMETRY:
Hmotnost: 540g
Materiál: BlocVent dvouvrstvý
Nepromokavost: min. 20000 mm H2O
Prodyšnost: min. 30000 g/m2/24 h
Ret < 4,2
Rozměr :230 x 97 x 58 cm

MATERIÁL: BlocVent 2L - (dvouvrstvý) - s vodoodpudivou povrchovou úpravou SDWR

Nepromokavost - min. 20 000mm H2O
Prodyšnost - min. 30 000 g/m2/24hod

Upozornění: Do vaku se nikdy zcela z bezpečnostních důvodů neuzavírejte, hrozí udušení! Vak je vybaven širokou légou kryjící zip a umožňuje tak větrání i za deště.

BlocVent
BlocVent je značka moderních laminátů neporézní hydrofilní membrány Gelanots.Tato membrána, díky soustavnému vývoji, pokrokové technologii a nejnovějším znalostem, které jsou u ni využity, propůjčuje řadě BlocVent, kterou jsme pro vás vybrali, mimořádné schopnosti.

BlocVent® je určen pro extrémní podmínky a pro fyzicky náročné a dlouhodobé aktivity.
Oblečení z něho je vhodné pro expedice, horolezectví, skialpinismus, VHT, cykloturistiku, MTB, trekking, zimní sporty apod. Materiály značky BlocVent® vynikají vysokým vodním sloupcem, tedy vysokouschopností dlouhodobě odolávat promoknutí, výjimečnou paropropustností a větruvzdorností.
Zásluhou neporéznípovahy vykazuje BlocVent® vysokou fl exibilitu a schopnost zotavení se i po extrémním vytažení a udržuje si svévynikající vlastnosti i po dlouhodobém používání a neztrácí je ani při velmi nízkých teplotách. BlocVent® se snadno udržuje a je šetrný k životnímu prostředí. Jeho unikátní vlastností je, že současně se zvyšováním aktivity roste jeho paropropustnost. Všechny materiály značky BlocVent® mají dlouhodobě vodoodpudivou úpravu SDWR.
BlocVent® je tedy ideální volbou pro vaše outdoorové aktivity.
BlocVent® je produktem slavné firmy na výrobu outdoorových materiálů a jejich inovací - firmy Toyota (Japonsko).

Blocvent® 2L SDWR je expedicemi i běžnými uživateli dokonale prověřený dvouvrstvý laminát membrány Gelanots ze 100% Nylonu.

Parametry nepromokavosti: min. 20 000 mm H2O
Parametry prodyšnosti:více jak 30 000 g/m2/24hod., Ret 4,2

BlocVent® 2,5L Ripstop Super Light je v současnosti nejlehčím materiálem toho druhu na světě. Kromě vynikajících parametrů díky membráně Gelanots vyniká mimořádně nízkou hmotností a je příjemný i na holé pokožce. Přitom právě vysoká přilnavost jiných lehkých materiálů bez podšívek je pro uživatele, a zvláště za deště, nepříjemná. Je proto ideálním materiálem všude kde je třeba výrazně ušetřit na váze a objemu při zachování spolehlivosti, vysokých parametrů a vysokého pocitového komfortu. Popsané vlastnosti jistě přispějí k vaší pohodě a tím k vyšším výkonům, bude-li to třeba.

Parametry nepromokavosti: min. 20 000 mm H2O
Parametry prodyšnosti: více jak 25 000 g/m2/24 hod.

Dvouvrstvý, třívrstvý a 2,5 vrstvý laminát
U nepromokavého oblečení se můžeme setkat se třemi typy laminátů - dvouvrstvý, třívrstvý a dvou a půl vrstvý . Jaký je mezi nimi rozdíl a na jaké aktivity jsou nejlépe vhodné?

1) Dvouvrstvý laminát (označení 2L)
Jak název sám napovídá, jedná se laminát složený ze dvou vrstev. První tvoří vrchní tkanina (u značky HIGH POINT volíme vždy polyamid (PAD) jelikož je nejodolnější) a na tuto tkaninu je nalaminována membrána. U oděvů je pak tato membrána ještě chráněna síťovanou podšívkou. Takto klasicky řešené bundy jsou vhodné především na turistiku, lyže či do města. Výhodou je lepší tepelný komfort uživatele, nevýhodou pak větší hmotnost a objem.

2) Třívrstvý laminát (ozančení 3L)
Zde na rozdíl od dvouvrstvého laminátu je navíc nalaminována na membránu ještě podšívka. Všechny tři vrstvy (vrchní tkanina, membrána a podšívka) tedy tvoří jeden celek. Tento laminát je ze všech nejodolnější a je tedy vhodný i pro extrémní použití a do extrémních podmínek. Můžeme se setkat s lamináty vysoké gramáže které jsou opravdu extrémně odolné, ale v poslední době se dostávají do popředí i odlehčené 3L lamináty, které svojí hmotností a objemem konkurují i 2,5 vrstvým laminátům. Oděvy z 3L laminátu jsou vhodné pro horolezectví, turistiku a všude tam kde od oděvu požadujeme co nejvyšší odolnost a zároveň skladnost a nízkou hmotnost.

3) Dvou a půl vrtsvý laminát (označení 2,5L)
Jedná se v podstatě o odlehčený 3L laminát bez nalaminované podšívky. Membrána je zde chráněna ochranným filmem, takže není zapotřebí ji chránit volnou síťovanou podšívkou jako u 2L laminátů. Nelze ovšem od těchto laminátů očekávat takovou odolnost jako u 3L laminátů. Výhodou je především nízká hmotnost a skladnost. Bundy z 2,5 laminátů jsou vhodné především jako záložní bundy, bundy na turistiku či města.

Nepromokavost - min. 20 000mm H2O
Prodyšnost - min. 30 000 g/m2/24

Nepromokavost, voděodolnost
Aby materiál dokázal odolávat vytrvalejším vodním srážkám, musí být voděodolný a k tomu je třeba jiných technologií a úprav, než těch, které postačují v případě vodoodpudivosti.
Prvním způsobem je nanášení porézní hmoty na vlastní textilii. Tím vznikají tzv. zátěrované materiály, které však nemají tak vysoké parametry jako u následujícího způsobu, ale bývají levnější. Podstatně lepších výsledků se dosahuje tzv. laminací, kdy se nosná textilie spojí s membránou. V případě některých membrán se dnes dosahuje hodnot, které byly ještě nedávno těžko představitelné a to i za předpokladu, že si zachovávají vysoké parametry paropropustnosti. Membrány, které se aplikují na textilie mohou být porézní hydrofobní nebo neporézní hydrofilní.
Schopnost materiálu odolávat vodě se vyjadřuje výškou vodního sloupce, který je tento materiál schopen udržet, než začne bezprostředně vodu propouštět. Většinou se udává v mm vodního sloupce a platí, že čím vyšší sloupec materiál udrží, tím více je schopen odolávat promoknutí. Materiály pro výrobky High Point® jsou na vodní sloupec testovány v mezinárodní zkušebně v německém Hohensteinu dle platných a uznávaných norem.
Aby mohl být oděv prezentován jako nepromokavý, musí být především ušitý z materiálu, který odolává alespoň 2 000 mm vodního sloupce - tak to udává norma. Pro opravdové outdoorové aktivity je však tato hodnota naprosto nedostačující. Pro většinu případů mají smysl hodnoty nad 15 000 mm vodního sloupce. Při outdoorových činnostech je totiž voda do oděvu i vtlačována a to např. při chůzi travou, při prodírání se křovím, odporem vzduchu při jízdě na kole. Také při různých činnostech vystavujeme textilní materiál různým tlakům. Např. při sedu působí na materiál ekvivalent 5 000 mm, při kleku 12 000 mm a popruhy batohu mohou působit až 18 000 mm. Pro dokonalou ochranu před deštěm při outdoorových činnostech je vhodné tedy volit materiály s výškou vodního sloupce 20 000 mm.
Vodní sloupec je ale jen jeden z parametrů, na který je třeba se při výběru outdoorového oblečení zaměřit. Při výběru se zaměřte také a především na parametr prodyšnosti! V případě nedostatečné nebo žádné prodyšnosti se budeme cítit v oděvu velmi nepříjemně. Brzy bychom náš organismus nebezpečně přehřáli a místo vlhkosti venkovní bychom provlhli vlivem vlhkosti tělesné. Pro outdoorovou činnost by hodnoty prodyšnosti Ret měly být menší než 6, což odpovídá, že materiál je schopen propustit více než 20 000g/m2 za 24 hod. vodních par. Závěrem důležitá poznámka. Oděv z toho nejodolnějšího materiálu vůči promoknutí nám nebude sloužit, pokud jeho švy nebudou řádně vodotěsně zataveny. Vodotěsné zatavení opravdu všech švů je velmi náročná součást výroby outdoorových oděvů, která tyto výrobky prodražuje, ale je naprosto nezbytná.

Prodyšnost, paropropustnost
Vysvětlení pojmů prodyšnost a paropropustnost. Jaké hodnoty prodyšnosti jsou vhodné pro outdoorovou činnost.
Při skutečných a déletrvajících outdoorových činnostech nevystačíme s oděvy pouze voděodolnými. Outdoorové oblečení musí být i dostatečně paropropustné. V opačném případě by se náš organismus brzy nebezpečně přehřál a spodní oblečení by pod takovým neprodyšným oděvem zvlhlo naším vlastním potem.
Dobrý outdoorový oděv musí být tedy i dostatečně propustný pro naše tělesné výpary, abychom v něm vydrželi provozovat dlouhodobě, dle potřeby , aktivní činnost a následně po jejím ukončení neprochladli. Vysoce kvalitní materiály dnes splňují vysoké požadavky na paropropustnost i při vysoké voděodolnosti. Ty nejlepší výkony v tomto smyslu jsou schopny podávat opět pouze membránové materiály. Z nich u nás známé jsou BlocVent®, Gelanots® XP, Goretex®, Dermizax®. Podstatně méně spokojeni budeme s materiály zátěrovanými, kterých je u nás nepřeberná řada značek.
Podobně jako u nepromokavosti se k dosažení vysoké paropropustnosti používají opět porézní hydrofobní (Goretex®) nebo neporézní hydrofilní membrány (BlocVent®, Gelanots® XP, Dermizax®). Porézní a neporézní membrány pracují na různých principech, ale z hlediska výkonnosti, alespoň v uvedených příkladech, v nich není podstatný rozdíl. Všechny jsou na špičkové úrovni a jejich výrobci neustále věnují pozornost jejich vývoji. Snad jedině neporézní membrány, zásluhou jejich hydrofilní povahy, mají výhodu, že jsou schopny převádět do jisté míry i zkondenzovanou vlhkost.
Vlastnost materiálu převádět výpary do vnějšího prostředí (dýchat) se nazývá paropropustnost a udává se v g/m2/24 hod, tedy kolik vlhkosti v g propustí 1m2 za den. Čím vyšší hodnota, tím materiál lépe „dýchá". Jiný údaj vyjadřující schopnost „dýchat" je prodyšnost, která udává odolnost materiálu proti permanentnímu odpařování vlhkosti. Jednotkou je Ret (Pa.m2/W). Zde platí opačně, že čím menší hodnota (menší odpor) tím materiál lépe dýchá.

Klasifikace prodyšnosti látek v těchto jednotkách je pak následující:
RET < 6 velmi dobrá nad 16 000 g/m2 za 24 hod.
RET 6 - 13 dobrá 6 000 - 15 000 g/m2 za 24 hod.
RET 13 - 20 uspokojivá 4 000 - 5 000 g/m2 za 24 hod.
RET > 20 neuspokojivá pod 4 000 g/m2 za 24 hod.

Metoda na stanovení Ret je objektivnější, ale dražší a ne všechny zkušebny jsou pro ni zařízeny. Proto se hodnota Ret zatím méně používá. Materiály pro výrobky High Pointâ se na paropropustnot a prodyšnost opět testují v německém Hohensteinu, tzn. dle platných a uznávaných norem.

Ty nejlepší membránové materiály dnes i při hodnotách 20 000 mm vodního sloupce dosahují hodnot 20 000 g/m2/24hod i více, tedy mají Ret menší než 6. Opět to ale neznamená, že materiál vždy dokáže převést veškerou vlhkost do vnějšího prostředí. Zda materiál, ze kterého je oděv vyroben odbourá téměř všechnu vlhkost nebo nějaká vlhkost ve vrstvách oblečení zbude, záleží především na počasí, intenzitě zátěže a způsobu oblékání.
Při převodu par se uplatňují fyzikální zákony a hnacím mechanismem, určujícím rychlost a směr převodu je rozdílný tlak par na opačných stranách oděvu.
Jedná se o mechanismus DIFUSE. Difuse nastává u propustných membrán kdy na základě rozdílných koncentrací na vnější a vnitřní straně membrány prochází látky z místa o vyšší koncentraci do míst s nižší koncentrací až do vyrovnání koncentrace. Tento princip probíhá bez nutnosti dodávky některé formy energie. Každý jiný přenos látek proti koncentračnímu rozdílu (aktivní transport) je možný pouze za předpokladu vynaložení práce a většinou i existence membránových přenašečů, které pro takový přenos potřebují energii. Toho jsou proto schopné pouze membrány buněčné. Proto neexistuje syntetický materiál schopný odvádět vlhkost pouze jedním "ideálním" směrem ven z oděvu. Nepochopení tohoto principu veřejností bývá zdrojem zklamání a sporů.

Schopnost prodyšného materiálu anebo spíše spokojenost uživatele s jeho schopností převádět vodní páry je ovlivněna řadou faktorů. Jednak závisí na produkci tělesných par v klidu a při pohybové činnosti. I v klidovém stavu totiž probíhá tzv. neviditelné pocení v hodnotě kolem 50 ml/hod. Znamená to, že jen pro převod vlhkosti vyprodukované tělem v klidovém stavu je potřeba materiál s parametrem 1200 - 1500 g/m2 za 24 hod. K objemu vyprodukovaných par při klidovém pocení se pak přičítají tělesné páry vzniklé při zátěži.

Přibližné hodnoty produkce tělesných výparů podle intenzity zátěže:
chůze (dle podmínek a fyziologie) 5 000-10 000 g/m2 za 24 hod.
běh 20 000-28 000 g/m2 za 24 hod.
extrémní fyzická aktivita nad 35 000 g/m2 za 24 hod.

Maximální množství produkce potu je udáváno 1,7 l/hod, to znamená kolem 40 000 g/m2 za 24 hod. Takové množství par nestihne odvést zatím žádný materiál (membránový nebo zátěrový), pokud má být nepromokavý.
Dalšími faktory jsou vlhkost a teplota vzduchu. Tyto velmi proměnlivé veličiny (mimo další, jako např. zakřivení terénu) ovlivňují hodnotu atmosferického tlaku vodních par. A rozdíl hodnoty tlaku vodních par v atmosféře oproti hodnotě tlaku vodních par pod oděvem pak určuje velikost a směr převodu vodních par. Protože pod oděvem vzhledem k pohybu uživatele je většinou tlak vodních par vyšší, je směr odvodu par z oděvu ven.
Vzhledem k proměnlivosti okolního prostředí se pak outdoorové oblečení chová z hlediska prodyšnosti odlišně v různých podmínkách. To je důvodem, proč někdy jsme úplně „v pohodě" a někdy máme pocit zapaření pod oděvem. V tabulce je uveden pokles prodyšnosti v závislosti na vzrůstající teplotě a relativní vlhkosti vzduchu RH (Hodnoty jsou v %, kdy maximální 100% prodyšnost uvažujeme v ideálních podmínkách nulové relativní vlhkosti okolního ovzduší 0%RH):
teplota °C atmosferická vlhkost
100% RH 75% RH 50% RH 25% RH 0% RH
-10 96 97 98 99 100
0 92 94 96 98 100
10 83 87 92 96 100
20 68 76 84 92 100
30 42 57 77 86 10

(za podmínek 40°C, 100%RH na vnitřní straně oděvu)

Ukazuje se, že za podmínek vyšších teplot a vlhkosti může být propustnost materiálu pro vodní páry snížena až o polovinu.

Spokojenost s konečným výsledkem značně ovlivní i zkušenost v oblékání. Pro maximální využití schopností vašeho outdoorového oblečení dbejte následujících rad. Oblékejte se co nejméně a do více vrstev, abyste byli schopni podle intenzity zatížení snadněji a citlivěji regulovat zateplení těla svlékáním či oblékáním jednotlivých vrstev. Zvláště, předpokládáte-li déletrvající intenzivní činnost, doporučujeme vyrážet za pocitu mírného chladu.
Důležité je, aby všechny vrstvy vašeho oblečení byly z funkčních materiálů a schopny co nejlépe převádět vlhkost z jedné vrstvy do druhé. Za tímto účelem SPORT SCHWARZKOPF® nabízí svým zákazníkům ucelenou nabídku všech vrstev oblečení. Smyslem této kompletní nabídky oblečení je usnadnit nákup a orientaci zákazníka při jeho výběru oblečení a garance funkčnosti celého jeho systému.
Pamatujte i na to, že moderní materiály i přes svoji subtilnost jsou vysoce větruvzdorné a odvod tepla je tedy minimální a může docházet snadno ke zvýšení produkce potu vlivem tělesného zahřátí, které se nám nemusí zdát úměrné k tělesné aktivitě. Svrchní oblečení High Point® se vyznačuje vysokou prodyšností, ale nemůže fungovat jako klimatizační systém. To platí pro všechny materiály. Pokud se naše tělo přehřeje, začneme se více potit bez ohledu na to, v čem jsme oblečeni. Prodyšné oblečení nezabraňuje pocení, ale usnadňuje převod tělesných výparů do vnějšího prostředí. Pokud se tedy vzhledem k naší aktivitě nevhodně oblečeme anebo zásluhou vysoké aktivity je produkce potu tak vysoká, že tělo vytváří více potu, než je oblečení schopno propustit, může dojít k hromadění vlhkosti. Pro tento případ lze využít několika způsobů odvětrání, kterých včas využijeme. Je to např. otevření podpažních větráků, pokud je jimi oděv opatřen, otevření hlavního zipu, což v případě dvojité légy s odtokovým kanálkem lze i za deště, povolení manžet, otevření horních kapes, které jsou pro tento případ u našich oděvů vyrobeny z perforované látky.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce High point
Hmotnost 494 g
Nepromokavost (podlážka) 20000 mm