Nanovlákenný respirátor SPURTEX® s virovým záchytem 98,5 % - FFP2 respirátor s českou nanomembránou - Jedná se o respirátory FFP2 (požadovaná účinnost normy 94 %, reálně naměřená 98,5 %) - Díky nízkému tlakovému odporu umožňují snadné dýchání  - Jednorázový ryze český respirátor bez ventilku (tento typ je obecně doporučován) - Lehký a prodyšný   Nano respirátor Spurtex má ověřený záchyt 98,5 % pro submikronové částice včetně částic o velikosti virů. Nano respirátor je vhodný pro všechny,... Celý popis

Koupit za 129 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

Nanovlákenný respirátor SPURTEX® s virovým záchytem 98,5 %

- FFP2 respirátor s českou nanomembránou

- Jedná se o respirátory FFP2 (požadovaná účinnost normy 94 %, reálně naměřená 98,5 %)

- Díky nízkému tlakovému odporu umožňují snadné dýchání 

- Jednorázový ryze český respirátor bez ventilku (tento typ je obecně doporučován)

- Lehký a prodyšný

 

Nano respirátor Spurtex má ověřený záchyt 98,5 % pro submikronové částice včetně částic o velikosti virů. Nano respirátor je vhodný pro všechny, kteří potřebují vyšší stupeň ochrany (například zdravotnický personál, chronicky nemocní, rizikové skupiny, alergici či astmatici). Nanovlákenné respirátory jsou jednorázové a mají vyztužený ohýbatelný okraj, který se snadno přizpůsobí jakémukoli tvaru obličeje.

Nanovlákenné respirátory SPUR jsou jednorázové. Obsahují nanovlákenný filtr a slouží pro profesionální ochranu před viry, bakteriemi ale i smogem a alergeny.

Při filtraci nejmenších částic (virů) byla u použitého nanomateriálu prokázána filtrační schopnost 98,5 %, která splňuje FFP2 a jsou plně certifikovány dle normy EN 149:2001+A1:2009 (zobrazit certifikát).

Návod k použití

Technický list

Certifikát

Prohlášení o shodě

Výhody nano respirátoru Spurtex:

- možnost skladovat 5 let nepoužité

- filtrační účinnost nanostrukturované membrány 98,5 %

- bez výdechového ventilku

- jednoduché uchycení na gumičky za uši

- snadné dýchání díky nízkému tlakovému odporu

- tvarovatelný pásek v oblasti nosu zajistí přilnavost k tváři

- materiál šetrný k přírodě

 

Filtrační vlastnosti respirátoru SpurTex® V100 FFP2 NR české výroby

Respirátor SpurTex® V100 je vyroben z materiálu SpurTex® PP L2 V1, jenž splňuje požadavky na materiál, jak je stanovuje evropská norma EN 149:2001+A1:2009 pro filtrační respirátory proti částicím, a odpovídá tak parametrům kvalitativní třídy FFP2.

Materiál SpurTex® PP L2 V1 navíc disponuje unikátními vlastnostmi nanovláknité filtrační vrstvy, která má vysokou účinnost záchytu ultrajemných částic (20–400 nm), což ji činí vhodnou pro záchyt bakterií a virů (u viru SARS-CoV-2 se udává reálná velikost cca 80 nm). Tyto filtrační vlastnosti však nemají za následek vysoké tlakové ztráty, což jednak výrazně zvyšuje pohodlí během dýchání, jednak minimalizuje průnik vzduchu mezi obličejem a okrajem respirátoru. Tím se snižuje riziko průniku nežádoucích pevných částic a mikroorganismů skrz tento prostor.

 Měřeno při užití tří vzorků respirátoru ve zkušební laboratoři Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) akreditované ČIA dle ČSN EN ISO/IEC 17025:2018 (protokol o zkoušce č. 495/2020, který byl použit pro certifikát č. VUBP/058/2020)

Dlouhá životnost respirátorů FFP2

Další velkou výhodou respirátorů SpurTex je to, že neztrácejí účinnost ani při dlouhodobém skladování. Jejich životnost proto činí 5 let, což je ve srovnání s podobnými produkty na trhu zcela unikátní.

Nanomembrána, kterou respirátory SpurTex disponují, využívá nanovlákna a funguje pouze na principu mechanického záchytu, nikoli elektrostatického náboje, jako tomu bývá v případě běžných respirátorů, které následkem toho ztrácejí během užívání svou energii, a potažmo i schopnost efektivně zachycovat ultrajemné částice.

Jak funguje membrána z nanovláken v nanorespirátoru SpurTex®?

Nanovlákno je tisíckrát tenčí než lidský vlas a pouhým okem jej nezachytíte. Patříme ke světovým expertům na nanovlákna, přičemž v roce 2004 byl v Liberci vynalezen vůbec první přístroj na světě na průmyslovou výrobu nanovláken. Zatímco velká část firem vyrábí nanovlákna s pomocí technologie meltblown, naše česká firma SPUR využívá technologii elektrospinningu. To nám umožňuje vyrábět daleko tenčí vlákna a dosáhnout nejvyšších filtračních schopností.

Z nanovláken se nejprve upřede nanovlákenná membrána, která se podobá velmi husté síti či filtru. Otvory v tomto filtru jsou tak drobné, že jimi projde maximálně molekula vzduchu, zatímco bakterie, virus a alergeny nikoli. Nanovlákenná membrána má otestovaný záchyt submikronových částic (10 až 400 nm), a je proto ideální jako filtr proti nejrůznějším bakteriím a virům – například vir SARS-CoV-2 má udávanou velikost od 80 do 150 nm. 

(Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=dUWVkEH4x3o)

Vousy snižují účinnost respirátoru

Kompletního těsnění respirátoru lze dosáhnout pouze při používání na hladce oholené tváři. Vousy znemožňují plné přilnutí respirátoru k obličeji, čímž výrazně redukují efektivnost filtračního materiálu. 

Jak respirátor SpurTex® V100 FFP2 NR správně používat?

- Nejprve se ubezpečte, že jsou respirátor i celé balení nepoškozeny.

- Respirátor si přiložte na obličej tak, aby dokonale zakrýval ústa i nos. Upevněte jej s pomocí gumiček.

- Těsnost přilnutí zvýšíte přitažením ohebného kovového pásku.

Jak dlouho můžu jednorázový nanorespirátor FFP2 používat?

Nanovlákenné respirátory SpurTex poskytují spolehlivou ochranu po celou 8hodinovou pracovní směnu. Tato doba však může být výrazně kratší při používání respirátoru v mikrobiálně silně aktivním prostředí (bakterie/viry), v závislosti na míře kontaminování. Důvodem je riziko zakoncentrování nebezpečných částic na povrchu respirátoru. 

Materiál a vlastnosti nanorespirátoru Spurtex

Materiál SpurTex® PP je 5vrstvý laminát z netkaných polypropylenových textilií a speciálně vyvinuté aktivní nanovláknité filtrační vrstvy z polymeru PVDF (polyvinylidenfluorid), která se vyrábí za pomoci nejmodernější technologie zvlákňování polymerního roztoku v elektrostatickém poli.

Upozorňujeme, že respirátory SpurTex® V100 FFP2 NR neobsahují extra křehká borosilikátová mikrovlákna, která bývají použita v běžných ochranných prostředcích pro dýchací orgány, i přestože je znám jejich negativní vliv na životní prostředí a lidské zdraví. Díky pevné fixaci nanovláknité filtrační polymerní vrstvy jsou zaručeny vynikající mechanické vlastnosti finálního produktu a zároveň je eliminována možnost poškození ultra jemných polymerních nanovláken během manipulace a používání.

Povrchové vrstvy z netkaných polypropylenových textilií, které jsou ve styku s pokožkou, nedráždí kůži a disponují příslušnými odbornými posudky.

Nanorespirátor FFP2 na cesty letadlem, autobusem i vlakem

Klimatizace používané v letadlech, autobusech a vlacích nejsou schopny spolehlivě filtrovat viry a bakterie. I proto vřele doporučujeme chránit se při cestování respirátorem SPUR z nanovláken.

Jak o respirátor Spurtex správně pečovat

I přestože se jedná o jednorázový výrobek, v nutných případech je možné respirátor sterilizovat s pomocí germicidních (UV-C) lamp a používat jej opakovaně, a to 3krát až 5krát. Jde zejména o situace typu epidemie či pandemie, kdy je nedostatek ochranných dýchacích pomůcek, nebo při práci v prostředí se silnou koncentrací bakterií a virů.

Důrazně nedoporučujeme sterilizovat produkt párou, žehlením ani praním. Další postupy při nouzové sterilizaci je nutné řešit s výrobcem.

Velikost a hmotnost respirátoru

 

Maximální rozměry

(v milimetrech)

Tloušťka

(mm)

Hmotnost

(g)

§  složený stav

115 x 165

2-4

5,8-6,8

§  rozložený stav (orientační údaje, měřeno při vytvarování na na obličeji)

190 (od kořene nosu pod bradu) x 130 (mezi lícními kostmi)

 

 

 

Upozornění

Respirátor neslouží jako ochrana proti plynům. Minimální množství kyslíku v daném prostředí je 17 %. Při nesprávné aplikaci či použití produktů z materiálu SpurTex® VS výrobce nenese odpovědnost za škody takto způsobené, včetně ušlého zisku, ztráty dobré pověsti apod.

O společnosti SPUR

Společnost SPUR ze Zlína začala působit na trhu od roku 1992, kdy se zabývala hlavně výrobou produktů z plastu. Následovalo několik let intenzivního výzkumu v oblasti nanotechnologií, jehož výsledky jsme poprvé představili veřejnosti na veletrhu NANOTECH 2012 v Japonsku.
Při prezentaci jsme zdůraznili především námi navrženou výrobní linku pro přípravu nanovláken SPIN Line.

Od roku 2018 jsme pokračovali ve výzkumu a testování, a to v Centru polymerních systémů UTB, které se věnuje vývoji a vlastní výrobě nanovláken. V březnu 2020 byla zahájena sériová výroba nanomateriálu za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu a CzechInvest, které nám poskytly cennou podporu v podobě poradenství a konzultací.

Součástí výrobního programu ochranných pomůcek jsou jednak certifikované respirátory a roušky z nanovlákna, vyráběné na automatech, jednak speciální šité nanoroušky SpurTex vhodné pro dospělé i děti, které tvoří z 97 % přírodní bio materiál viskóza. K přednostem těchto roušek patří prodyšnost, komfort a těsné přilnutí k obličeji, a tím i maximální ochrana proti virům a bakteriím.

Součástí našeho portfolia jsou rovněž filtrační materiály s nanostrukturami SpurTex. Společnost SPUR je významným členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a součástí projektu Česko je nano. 

 
Zobrazit více

Parametry

Výrobce Spurtex
Třída ochrany FFP2
Balení 5 ks
Provedení bez ventilku
Určení pro dospělé
Barva bílé